Koleje Wielkopolskie ogłosiły przetarg na wynajem autobusów i autokarów wraz z kierowcą w celu realizacji zastępczej komunikacji autobusowej na linii kolejowej nr 356 na odcinku Sława Wielkopolska – Wągrowiec – Gołańcz. Zamówienie jest związane z nadchodzącą modernizacją trasy z Wągrowca do granicy województwa wraz z budową mijanek w Roszkowie i Grylewie.
Jak informowaliśmy niedawno na łamach “Rynku Kolejowego”, coraz większymi krokami zbliża się druga modernizacja linii kolejowej nr 356 w województwie wielkopolskim, w ramach której zaplanowano wykonanie prac na odcinku Wągrowiec – Gołańcz, budowę nowego przystanku osobowego Wągrowiec Południowy oraz nowych mijanek na przystankach osobowych w Roszkowie i Grylewie.
Przetarg na realizację zadania ogłosiły PKP Polskie Linie Kolejowe. Zainteresowanie wykonaniem prac okazało się bardzo duże – oferty zgłosiło aż 14 podmiotów. Każda z nich została jednak wyceniona na kwotę znacząco przekraczającą budżet zamawiającego, określony na kwotę nieco ponad 167 mln zł brutto.
Ostatecznie PKP PLK wybrały ofertę złożoną przez PORR o wartości brutto ponad 243 mln zł. Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą ma nastąpić w drugiej połowie roku. W związku z powyższym Koleje Wielkopolskie, które otrzymały już od zarządcy infrastruktury oficjalne pismo informujące o planowanych robotach na LK nr 356, powodujących zamknięcie torowe pomiędzy Wągrowcem a Gołańczą od 15 czerwca bieżącego roku do 14 lipca 2026 roku, ogłosiły przetarg na realizację zastępczej komunikacji autobusowej. Ściślej rzecz ujmując, na wynajem autobusów i autokarów wraz z kierowcą.
Usługa polegająca na wykonywaniu przewozów tymczasowej zastępczej kolejowej komunikacji autobusowej obejmującej przewóz osób, bagażu i małych zwierząt ma być wykonywana zarówno na odcinku Wągrowiec – Gołańcz, na którym po modernizacji będzie można jeździć z prędkością 120 km/h, jak i pomiędzy Wągrowcem a Sławą Wielkopolską. Na drugim spośród wyżej wymienionych fragmentów zaplanowano bowiem budowę p.o. Wągrowiec Południowy oraz mijanki w Roszkowie (mijanka w Grylewie powstanie z kolei pomiędzy Wągrowcem a Gołańczą). KW w ogłoszeniu o zamówieniu zastrzegają, że termin zamknięcia torowego może ulec zmianie, co uzasadnia zastosowanie przyspieszonej procedury, tj. skrócenia z 30 do 21 dni, licząc od przekazania do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, terminu składania ofert.
Oferty będzie można zatem składać do dnia 25 kwietnia bieżącego roku do godziny 9:00, natomiast ich otwarcie powinno nastąpić dwa kwadranse później. Jedynym kryterium oceny ofert w przetargu będzie cena. Warunki realizacji umowy, rozkłady jazdy oraz informacje dotyczące prawa opcji mają zostać udostępnione w specyfikacji warunków zamówienia wraz z załącznikami. W chwili publikacji materiały te nie były jeszcze dostępne na platformie zakupowej przewoźnika. Nie wiadomo zatem, jak długo z utrudnieniami będą musieli się liczyć pasażerowie podróżujący na fragmencie pomiędzy Sławą Wielkopolską a Wągrowcem, na którym zakres prac w ramach inwestycji będzie znacznie mniejszy.
Przypomnijmy, że pod koniec przyszłego roku LK nr 356 ma być też przejezdna pomiędzy granicami województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego a Kcynią. PKP PLK planuje bowiem prace utrzymaniowe na tym odcinku, a także na LK nr 281 między Kcynią a Nakłem nad Notecią, dzięki czemu powstanie alternatywny ciąg łączący Poznań z Bydgoszczą. W ramach tych prac wymieniona zostanie nawierzchnia torowa. Powstaną także nowe perony w Kcyni oraz na p.o. Szczepice i Studzienki.
Warto dodać, że w ostatnim czasie rozpoczęła się także publiczna dyskusja na temat elektryfikacji LK nr 356. Wkrótce napiszemy więcej o planach samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, związanych z reaktywacją LK nr 281 z Kcyni do Nakła nad Notecią i ewentualnej rewitalizacji LK nr 356 z Kcyni do Bydgoszczy przez Szubin.